Yılbaşı Çiçeği Anlamı – (Kokina Çiçeği)

Yılbaşı Çiçeği Anlamı - (Kokina Çiçeği)

Yılbaşı Çiçeği Nedir?

Yılbaşı çiçeği yani başka bir ismiyle Kokina çiçeği, Yunanca’da Kırmızı anlamına gelen bir çiçektir. Çiçeğin en önemli özelliği şans getirdiğine inanılıyor olmasıdır. Doğal olarak adına Yılbaşı çiçeği denilmesindeki en önemli neden de bundan kaynaklanmaktadır. Yılbaşı çiçeğinin bakımı oldukça kolay olduğu için kolay kolay bozulmaz. Her ne kadar Aralık ayı itibariyle daha fazla göz önüne geliyor olsa da uzun yıllar boyunca güzelliğini koruyabilir. Kokina çiçeği denildiğinde tek bir çiçek gibi düşünülüyor olsa da aslında doğal bir çiçek değildir. Yani bu çiçeğin özelliklerinden bir tanesi de iki tane bitkinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkıyor olmasıdır. Yapraklarını hiçbir zaman dökmeyen bu çiçek Aralık ayında çiçek açar. Kırmızı meyveler vermeye başlayan bu çiçeğin meyvesi de ünlüdür. Meyvenin zehirli olabileceğinden yenilmesi tavsiye edilmez. Hatta evcil hayvan besleyenlerinde dikkatli olmalarında fayda vardır.

Yılbaşı çiçeği, yılbaşının simgesi haline gelmiştir. Her yıl Aralık ayından itibaren evleri süsleyen bu çiçek kırmızı tomurcuklarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu çiçeğin Anavatanına baktığımızda Güney Avrupa diyebiliriz. İran ve Akdeniz civarında yetişen Kokina, ülkemizde İstanbul’da yetişmektedir.  Çiçeğe baktığınızda kırmızı ile yeşilin ne kadar güzel bir ton oluşturduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bunun içinde yılbaşında şans ve mutluluk getirildiğine inanılmaktadır.

Yılbaşı Çiçeği Anlamı

Yılbaşı çiçeğinin uğur ve bereket getirdiğine inanıldığı için yılbaşında yeni bir yıla girmek için tercih edilir. Çiçekle ilgili birçok efsane olsa da bilinen bir rivayete göre yılbaşı çiçeği bir sonraki yıla kadar bozulmadan kalabilirse o evin sahibinin yeni bir ev alabileceği düşünülür.

Yılbaşı Çiçeği Özellikleri

Yılbaşı çiçeğini genel olarak diğer çiçeklerden ayıran pek çok özelliği vardır. Kırmızı çiçeklere sahip olan bu bitkinin çiçeklerine silcan adı verilmektedir. Aşağıda sıralayacağımız özellikler ise bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

  • Yeni yıl için tercih edilmesinin en önemli nedenin şans getirdiğine inanılıyor olmasıdır. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu çiçeği besleyen kişi eğer ki bir yıl boyunca bozulmasına müsaade etmezse bir sonraki yılda ev sahibi olacaktır.
  • Birçok insan bu çiçeği beslerken eve asmayı tercih ederler. Eve huzur getirdiğine inanılan bu çiçek pek çok ülkede de yılbaşı için tercih edilmektedir.
  • Kokina çiçeği kuşkonmazgillerdendir.
  • Eğer bulunduğu yerin iklimini severse bu durumda boyu 1 metreye kadar uzayabilmektedir.
  • Çıtırotu, temren, tavşantopuğu, tavşanmemesi ve devedikeni isimleri ile anılan yılbaşı çiçeği, insanlar tarafından iki çiçeğin toplanıp demet haline getirilmesi ile oluşturulur.
  • Dekorasyon içinde en çok tercih edilenler arasında bulunur.

Yılbaşı Çiçeği Nerede Yetişir?

Kokina çiçeği özel bir çiçektir. Bu nedenle yetiştiği yerlerde özen isterler. Genellikle sahile yakın olan şehirlerde yetişirler. Özellikle Ağustos ayından Aralık ayına kadar Marmara, Akdeniz ve Kıyu Karadeniz’de toplanmaya başlanabilir. Dünyanın pek çok ülkesine yayılmuş olan kokina çiçeği kendine has bir yaşam alanı oluşturmuştur.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı çiçeğinin bakımı bir hayli kolaydır. Bulunduğu ortama şans ve bereket getirdiğine inanılan bu çiçek doğru bakıldığında uzun süre bozulmadan kalabilir. Bakım için izlemeniz gereken yol ise aşağıda bahsettiğimiz şekilde olmalıdır.

Çok fazla sıcağı ya da çok fazla soğuğu sevmez bu nedenle ılıman bir iklim olması çiçek açısından faydalı olacaktır.

Çiçeğin su ihtiyacının tepeden değil köklerinden verilmesi gerekir. Haftada iki kez sulamak yeterli olacaktır.

Gereğinden fazla sulanması halinde çürüme ihtimali vardır. Bunun için çiçeği sularken dikkatli olmak ve aşırıya gitmemek gerekir.

Yılbaşı Çiçeği Kokina Nasıl Sulanır?

Yılbaşı çiçeğini sularken köklerine doğru sulama yapılması gerekir. Çok fazla sulamak iyi olmayacağı gibi haftada iki kez sulanması yeterli olacaktır.

Yılbaşı Çiçeği Evcil Hayvanlar İçin Zararlı mıdır?

Meyvelerinin zehirli olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle evde hayvan besleniyorsa çiçeğin meyvelerini yememelerine dikkat etmelisiniz.

Kokina Yılbaşı Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Adından da anlaşılacağı üzere Yılbaşı çiçeği dekorasyon için tercih edilen önemli bir çiçektir. Yılbaşında masa süslemelerinde ya da peçetelerin süslenmesinde kullanılabilir. Bulunduğu her ortama ayrıcalık ve renk kazandırabilen bu çiçek farklı bir çok dekorasyon aracıyla birbirini tamamlayabilir. Gelinlerinde buketlerinde yılbaşı çiçeği kullandıklarını görebiliyoruz. Zarif ve estetik olması gelinler için dikkat çekerken saf, temiz ve şans getiriyor olması da yine buketlerde tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında bulunur.

Kokina Çiçeği Ne Zaman Alınır?

Kokina çiçeği adından da anlaşılacağı üzere yılbaşı için tercih edilen çiçekler arasındadır. Yılbaşı yeni bir yıla merhaba demektir. İnsanın umutlarının, duygularının tekrardan yeşerdiği bu önemli zaman dilimi içerisinde Kokina çiçeği de yılbaşı için adeta umudun sembolü olmuştur.

Kokina Çiçeği Nerede Bulunur?

Kokina çiçeği İstanbul’da yetişmektedir. Bu çiçeği bulabileceğiniz pek çok yer olsa da internet sitemizden Türkiye’nin neresinde olursanız olun sipariş geçebilir ve satın alabilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeğinin Diğer Adı Nedir?

Yılbaşı çiçeğinin diğer adı Kokina çiçeğidir.

Yılbaşı Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Yılbaşı çiçeği genellikle Aralık ayında çiçeklenmeye başlar. Aslında adına Yılbaşı çiçeği denilmesindeki en önemli etken de budur. Çiçek Aralık ayında daha gösterişli bir hale dönüşür.

Çiçekler hakkında daha fazla bilgi almak ve online çiçek siparişi için https://nemacicek.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap